Kıbrıs Mutfağı’nın En Güzel Yemekleri

Kıbrıs adası yıllar boyunca değişik kültürlere ev sahipliği yaptığından dolayı ‘sadece Kıbrıs’a aittir’ diyebileceğimiz bir yemeği yoktur. Kıbrıs mutfağının gelişiminde de Venediklilerin, Osmanlı’nın, İngiliz sömürgeciliğinin etkileri vardır. Biraz Akdeniz, biraz Ortadoğu, biraz Anadolu biraz Girit ve tüm bunların tarih boyunca karışımı ile sömürgeciliğin altında gelişimi olan bir mutfak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin kökeni Arap’lara dayanan Molehiya’nın tadı ve pişiriliş şekliyle Kıbrıs’a has olmuştur. Yalancı Dolma, Kolakas, Musakka yemekleride aynen Molehiya gibi farklı kültürlerden esinlenerek mutfağımıza girmiştir. Kıbrıs mutfağının geleneksel lezzetlerinden Şeftali Kebabı ve Fırın Kebabı’da Kıbrıs’lılar için çok değerlidir. Aynen yeşil mercimek ve pirinçle yapılan bir çeşit pilav olan Mücendra gibi. Pirohu, Tatar Böreği, Nor Böreği, Kabak Böreği, Bidda, Bulla, Hellimli en yaygın hamur işlerindendir.

Kıbrıs Mutfağı’nın kendine özgü birçok tatlı ve macunuda vardır. Şamişi, Şammali,  Gatmer, Paluze, Golife, Ceviz Macunu, Turunç Macunu, Bergamut Macunu örnekleyebileceğimiz lezzetlerimizdendir.

Yorum yap !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s