Akdeniz’in Mistik Lezzeti ; Felafel

Akdeniz mutfağının samimiyetini , mis gibi tüten yemekleri,  baharatların mutfakta harmanlanırken,  sevginin ve sohbetin de bir arada olduğunu pek çok kişi bilir. Kalabalık ailelerin mutfaklarından gelen kahkaha seslerine, kimi zaman pencere içinden koparılan bir fesleğen , kimi zaman kekikle bezenmiş tavuk kokusu eşlik eder. Kimi zaman mavi panjurların, rengarenk çiçeklerin süslediği dar sokaklardan karidesle sarımsağın muhteşem uyumundaki kokuları duyar, kimi zamanda deniz kenarında bir köyde taptaze deniz böğrülcesinin lezzetini tadarsınız. Bazen Avrupa’da bir caddede sarar etrafınızı  Akdeniz kokusu , bazen de Orta Doğu’nun baharatlarıyla heycanlandırır kalbinizi. Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e  Akdeniz Mutfağı öyle bir mistik ruha sahipki kendinizi bu sihirli mutfağın merkezinde bulursunuz.

427a

Zeytinyağları, domatesleri, taptaze otlarıyla benim için vazgeçilmesi imkansızdır Akdeniz mutfağının. Peki Akdeniz’in bağrında barındırdığı baharatlar taptaze yeşillikler ve baklagillerle birde içine sevgi katılmış bir tarifle sunulmuş felafel yediniz mi hiç?

Felafel halen kökeni nerede olduğu kararlaştırılamayan, tadı enfes, kokusu başdöndürücü nitelikte yemyeşil bir köfte. İçinde et olmaması sebebiyle vejeteryan olarakda tüketiliyor. Mısır, İsrail ve Filistin’in aralarında halen tartışmaya sebep olsada Akdeniz’in de bir parçası Felafel. Yapımının kolay olmasının yanısıra, tarifleri de ülkelere göre çeşitilik göstermekte. Kimi tarifte bakla , kimisinde nohut kimisindeyse her ikisi birlikte kullanılıyor.

Bir yandan Araplar’ın Fast Food’u olarak bilinen felafel,  Ortadoğu ülkelerinde köşebaşlarında, yanında tahın sosu ve tabule ile servis ediliyor. Özellikle Suriye, Ürdün,  Lübnan, Mısır ve Filistin’de insanlar hergün felafel tüketiyor. Arap Dünyası’nın da gözdesi olarak kabul edilen Felafel’in yapımında bakla ve nohut dışında 15 çeşit baharat kullanılıyor. Sokaklarda satılanlar genelde dürüm şeklinde içerisinde turşu ve tahın sos olarak sunuluyor.

Kıbrıs’ta da yapılan Felafel yanında pancar turşusu ve tahın ile bizim meşhur pidelerimizin arasından servis edilir. İlk Felafel’imi atlı karıncadan inip eve gitmek için babamın elinden tutarken yayılan kokuya dayanamayarak aldığımızı hatırlıyorum. Sıcacık Kıbrıs pidesinin arasında, tam kararında kızartılmış, içi yemyeşil, etrafında tahın sosu ve turşusu ile halen tadı damağımda kalan bir lezzetti. Anılar yemeklerle birleşmiyor mu? İşte yazının başında bahsettiğim Akdeniz ruhu tamda buydu. O Felafel’in bu kadar aklımda kalma sebebi sadece tadı değil, o gün fuar alanında aklımda kalan güzel hatırlardı. Daha sonra hiç o tadı bulduğum bir Felafel olmadı burda, tıpkı eski fuar alanının tadı kalmadığı gibi.

Yıllar sonra evlenip mutfağımın içinde kendimi kaybetmeye başlayınca kendi Felafel’imi yaptım. Sonuç iyiydi. Sevgi ve özenle yapılan birşeyin sonucu herzaman iyidir zaten.  Mutfağınızda sadece yemek pişirmeyin, sohbet edin,  yaptıklarınızı paylaşın, kahkalarla birleştirin yemeklerinizi.  O zaman aldığınız lezzetlere siz bile şaşıracaksınız. Önce Felafel ile başlamaya nedersiniz? Tarifimi ve farklı Felafel tariflerini The Amateur Chefs web sitesinde bulabilirsiniz. Unutmayın en güzel yemek sevgiyle pişirip aşkla paylaştığınızdır.

İçM.Fulya Çelik